Türkiye’nin uyuşturucu tablosu: Gözler limanlarda – 2022

Merhaba,

Türkiye’ye mafya gruplarının yerleşmesiyle uyuşturucu kaçakçılığının arttığı iddia ediliyor. Limanlarda ele geçirilen kokain miktarları dikkat çekiyor. Peker’in iddialarının merkezindeki Bakan Soylu ise başarılı mücadeleyle rotanın değiştiğini savunuyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu ‘Breaking Bad Süleyman’ diye suçlaması, Türkiye’de uyuşturucu kaçakçılığına dair iddiaları yeniden gündeme getirdi.

Raporlara göre, 2020 yılında yaşanan Covid-19 pandemisine karşın dünyada ve Türkiye’de kokain üretimi ve kaçakçılığı arttı. 2020 yılında 1982 ton kokain üretimi ile birlikte 2019 yılına göre yüzde 4,5 artışla küresel boyutta 1424 ton kokain ele geçirildi.

Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın 2022 Türkiye Uyuşturucu Raporu, Türkiye’nin uyuşturucu konusunda hem hedef hem de transit rota niteliği taşıdığı tespitini içeriyor.

REKOR DÜZEYDE

Sinir sistemi üzerinde uyarıcı bir etki gösteren ve Kolombiya, Peru ve Bolivya’da yetişen Erythroxylon Coca isimli bitkinin yapraklarından elde edilen kokain, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkeler üzerinden en önemli pazarlardan olan Avrupa’ya geçiyor. Raporda yer alan bilgilere göre, 2019’da küresel boyutta kokain yakalama miktarının yüzde 83’ü çoğunluğu Güney Amerika’da olmak üzere Kıta Amerika’sında gerçekleştirilen yakalamalarda ele geçirildi. Bu yıllarda Güney Amerika’da kokain yakalama miktarı yüzde 5 artarak bugüne kadarki en yüksek miktar olan 755 tona ulaştı.

TÜRKİYE’DE UYUŞTURUCU YAKALAMALARI LİMANLARDA

Türkiye’de de Mersin başta olmak üzere uyuşturucu yakalamaları daha çok limanlarda gerçekleşti. Son olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 31 Temmuz 2022’de Tekirdağ Limanı’ndaki bir ticari gemide 242 kilogram kokain ele geçirildiğini açıkladı.

Avrupa’da 2017 yılından bu yana, özellikle deniz limanlarında her yıl rekor miktarlarda kokain ele geçirildiği vurgulanan Emniyet raporunda şunlar yer aldı:

BELÇİKA 70 TON, HOLLANDA 49 TON, İSPANYA 37 TON

“2020 yılında şimdiye kadarki en yüksek miktar olan 214,6 ton kokain AB ülkeleri, Türkiye ve Norveç tarafından ele geçirilmiştir. Üç AB ülkesinde ele geçirilen (Belçika 70 ton, Hollanda 49 ton ve İspanya 37 ton) kokain Avrupa genelinde yakalanan toplam kokainin yüzde 73’üne karşılık gelmektedir. Ayrıca İtalya (13,4 ton), Fransa (13,1 ton), Almanya (11 ton) ve Portekiz’de de (10 ton) yüksek miktarlarda kokain ele geçirilmiştir.

tablo.jpeg

Geleneksel olarak kokain kaçakçılığı ve kullanımı ile ilişkilendirilmeyen Doğu Avrupa ülkeleri olan Yunanistan (1,8 ton), Bulgaristan (1 ton), Polonya (3,9 ton) ve Türkiye (2 ton) tarafından da kokain yakalamaları gerçekleştirilmiştir. Bu durum, kokain sevkiyatlarının Avrupa’ya giriş yaptığı noktaların çeşitliliğinin arttığını gösterebilir. Akdeniz ve Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler tarafından gerçekleştirilen kokain yakalamaları bunun bir diğer göstergesi olarak düşünülebilir.”

‘TÜRKİYE KOKAİN İÇİN ÖNEMLİ BİR KORİDOR’


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın