Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden savaş suçu nedeniyle Putin için tutuklama emri – 2022

Merhaba,

Lahey merkezli Uluslararası Ceza Mahkemesi, Rusya Devlet Başkanı Putin hakkında Ukrayna’daki eylemlerinden dolayı tutuklama kararı çıkardı. Rusya ‘çocukları yasadışı yollarla Rusya’ya kaçırmakla’ suçlanırken, Moskova yönetimi iddiaları reddetti. Ukrayna ise kararı kutladı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında, Ukrayna’da işlenen savaş suçlarından sorumlu olduğu suçlamasıyla tutuklama emri çıkardı.

UCM, Putin’in çocukların çoğunlukta olduğu birçok insanın Ukrayna topraklarından yasadışı yollarla Rusya’ya nakledilmesi şüphesiyle tutuklanmasını talep etti.

Mahkeme, Rusya’nın Çocuk Hakları Komiseri Maria Lvova-Belova için de aynı suçlamalarla tutuklama emri çıkardı.

Belova yaptığı ilk açıklamada UCM’nin kararının ‘ülkemizin çocuklarına yardım etme’ çalışmalarını doğruladığını öne sürerken, “Bu karar çalışmalarımı onurlandırdı” dedi.

RUSYA’DAN İLK AÇIKLAMA: ANLAMSIZ

Rusya, Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında çıkardığı tutuklama emrinin anlamsız olduğunu söyledi.

Kremlin Sözcüsü Peskov, kararın yasal olarak geçersiz, çirkin ve kabul edilemez olduğunu söyledi.

Putin’in UCM’yi tanıyan ülkelere seyahat etmekten korkup korkmadığı sorusuna Peskov, “Bu konuda ekleyeceğim bir şey yok. Söyleyeceklerimiz bu kadar” dedi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, Telegram kanalında yaptığı açıklamada, “Uluslararası Ceza Mahkemesi kararlarının, hukuki açıdan da dahil olmak üzere, ülkemiz için hiçbir anlamı yoktur” dedi.

Zaharova, Rusya’nın Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Roma Statüsü’ne taraf olmadığını ve bu sebeple hükmün geçerliliğinin bulunmadığını öne sürdü.

UKRAYNA SEVİNÇLİ

Üst düzey Ukraynalı yetkililer, Rusya lideri Putin hakkında tutuklama emri çıkaran Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni (UCM) kutladı.

Başsavcı Andriy Kostin, UCM’nin Putin’i Ukrayna’da işlenen savaş suçlarından sorumlu olmakla suçlayan kararının “Ukrayna ve tüm uluslararası hukuk sistemi için tarihi” olduğunu söyledi.

Genelkurmay Başkanı Andriy Yermak da, arama emrinin çıkarılmasının “sadece başlangıç” olduğunu belirtti.

Çekya Dışişleri Bakanı Lipavsky de bir açıklama yaparak, “Putin şüphesiz savaş suçlarından sorumludur ve saldırganlık suçundan yargılanmalıdır. Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin kararını memnuniyetle karşılıyorum.” dedi.

HaberTürk


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın