Ve sonunda: ABD TÜFE enflasyonu beklenenin altında geldi, ibre aralıkta 50 baz puan artışa döndü – 2022

Merhaba,

ABD enflasyonu Ekim ayında beklentinin altında bir hıza yavaşladı ve son dönemde hızla artan enflasyonun kontrol altına alınmaya başlandığı konusunda umut verdi. Bu da Fed yetkililerine daha yumuşak ölçekli faiz artırımları için alan açmakta.

Hazine getirileri düşerken, ABD hisse senedi vadeli işlemleri yükseldi ve dolar endeksi düştü. Yatırımcılar, Aralık ayında 75 baz puan yerine yarım puanlık bir Fed artışında fiyatlamaya yöneldiler ve gelecek yıl en yüksek oran beklentisini % 5’in altına düştüler.

Çalışma Bakanlığı’nın raporuna göre, çekirdek tüketici fiyat endeksi bir önceki aya göre %0,3 artarken, genel TÜFE %0,4 arttı. Hem artışlar hem de aylık artışlar medyan ekonomist tahminlerinin altında kaldı. Manşet tüketici fiyat endeksi bir yıl öncesine göre %7,7 artarak yılın başından bu yana en küçük yıllık artışa ulaştı. Beklenti %7,9 yıllık artıştı. Eylül ayında %8,2’den de gerilemiş oldu. Gıda ve enerjiyi hariç tutan ve enflasyonun altında yatan daha iyi bir gösterge olarak kabul edilen çekirdek fiyatlar, bir önceki aydaki 40 yılın en yüksek seviyesinden geri çekilerek %6,3 yükseldi.

Çekirdek fiyatlardaki yavaşlama sevindirici bir haber olsa da, enflasyon Fed’in hedefi %2’ye göre halen çok yüksek olmaya devam ediyor. Bu ayın başlarında daha zayıf aylık enflasyonun tutarlı bir modelini görmeleri gerektiğini söyleyen Başkan Jerome Powell, faiz oranlarının muhtemelen politika yapıcıların daha önce öngördüğünden daha yüksek bir zirveye ulaşacağını belirtmişti.

Fed yetkilileri, 14 Aralık’taki politika toplantısının bitiminden önce hem başka bir TÜFE raporuna hem de istihdam raporuna sahip olacaklar.

Bloomberg


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın