Washington Post sansür yasasını eleştirdi: Amacı açıkça gelecek seçimler öncesi muhalifleri susturmak – 2022

Merhaba,

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Washington Post yayın kurulu, sansür yasasını değerlendiren bir editoryal yazı yayımladı. Washington Post yayınladığı yayın kurulu makalesinde 13 Ekim’de TBMM’de kabul edilen sansür yasasına yer verdi.

Makalede, yasanın Türkiye’yi gerileten bir diğer adım olduğu belirtildi, “‘Amacı açıkça gelecek seçimler öncesi muhalifleri susturmak” dendi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın son yıllarda gazetecileri hapsederek ve medya kuruluşlarını hükümet yanlısı şirketlere devrederek “bir zamanlar özgür ve canlı olan basına boyun eğdirdiğinin” söylendiği makalede Meclis’te kabul edilen sansür yasasının, zaten kötü olan durumu derinleştirdiği vurgulandı.

Yazıda şu ifadelere yer verildi:

“13 Ekim’de AKP ve müttefiklerinin oylarıyla parlamentoda kabul edilen yasanın amacı açıkça, önümüzdeki yıl yapılacak olan seçimler öncesinde eleştirilerin önünü alarak gazetecileri kriminalize etmek ve çevrimiçi yayınlara müdahale etmek”.

“HÜKÜMETE SANSÜR İÇİN YETKİ VERİYOR

Meclis’te kabul edilen yasada “kaygı verici derecedeki muğlak ifadelerin fikir ve ifade özgürlüğüne sansür anlamına geldiği” vurgulanırken, “yanlış bilgi ve dezenformasyon her ülke için bir sorun. Ancak Türkiye’de kabul edilen yasa, hükümete sansür uygulaması için yetki vermek anlamına geliyor” dendi.

Makalede, ana muhalefetteki CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ABD ziyaretinde yaptığı açıklamalara da yer verildi.

Ziyaret sırasında Washington Post’un Kılıçdaroğlu ile görüştüğü ve Kılıçdaroğlu’nun ABD’li gazetecilere, “Eğer bir ülke gazetecileri hapse atıyorsa demokrasiden söz edemeyiz. Düşünceleri sebebiyle kimse hapse girmemeli” dediği belirtildi.

Artı Gerçek


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın