Yabancı fon yöneticileri Reuters’a anlattı: Seçimden sonra Türkiye ekonomisinde ne öngörülüyor? – 2022

Merhaba,

Reuters ajansı, yabancı ekonomistlere Türkiye’deki seçimlerden sonra ne beklediklerini sordu. Fon yöneticileri, muhalefetin kazanması halinde piyasaların “sürdürülebilir biçimde yükselme eğilimine ancak orta vadede girebileceğini” söyledi.

İngiliz haber ajansı Reuters, yabancı fon yöneticilerine, Türkiye’nin ekonomik krizin gölgesinde gireceği seçimlerden sonra yaşanacaklara dair öngörülerini sordu. Ajans, “Piyasalardaki karmaşa ve Ankara’nın sıradışı ekonomik politikalar benimsemesi sonucu birçoğu Türkiye’den çekilen yabancı yatırımcılar [seçimleri] yakından izliyor” ifadelerini kullandı.

Reuters’ın haberinde, seçimlerin ekonomi açısından bir “yol ayrımı” anlamına geldiği ve Türkiye’nin 100 yıllık tarihinin “belki de en önemli” oylaması olduğu yorumu yapıldı.

Ajansa konuşan fon yöneticileri ise “muhalefetin kazanacağına dair ufak bir ipucunun bile ‘Erdonomi’den vazgeçileceğine dair vaatler nedeniyle Türk varlıklarının önemli şekilde değer kazanmasını tetikleyebileceğini” söyledi. Bununla birlikte haberde, “Ancak Erdoğan’ın ekonomi ve mali piyasalarda yol açtığı köklü dönüşüm, böyle bir değişimin de kendi belirsizliklerini beraberinde getireceği anlamına geliyor” denildi.

‘FAİZLERİN ÇOK DAHA YÜKSEK BİR SEVİYEYE ÇIKARILMASI GEREKECEK’

Los Angeles merkezli varlık yönetim şirketi TCW’nin yöneticilerinden Blaise Antin, “Erdoğan kaybetse bile Türk lirasındaki değer kaybının derhal son bulmasının muhtemel görünmediğini” söyledi. Antin, seçimleri muhalefetin kazanması halinde, TL’nin değerinden fazla olması ve faizlerin “çok daha yüksek seviyeye çıkarılması” gibi meselelerin ele alınmasının gerekeceğini söyledi. ABD’li ekonomist bu nedenle, piyasaların “sürdürülebilir biçimde yükselme eğilimine ancak orta vadede girebileceğini” belirtti.

Haberde, Türkiye’deki seçimlerde Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığını yeniden kazandığı, AKP’nin ise meclis çoğunluğunu kaybettiği bir senaryonun da mümkün olduğu belirtilirken, Antin “Bu en kötü sonuç olur” dedi. Antin, böyle bir senaryonun kısa vadede belirsizliğe ve piyasalarda istikrarsızlığa yol açacağını söyledi.

‘ERDOĞAN KAYBEDERSE, HAZİNE ÜZERİNDEKİ YÜK BAŞKASININ SORUNU OLACAK’

“Erdoğan hiç bu kadar savunmasız olmamıştı, Aşil topuğu ise ekonomi” yorumunu yapan Reuters, seçim öncesinde asgari ücretin ciddi oranda artırılması, emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesinin hayata geçirilmesi ve enerji faturalarında teşvikler gibi çok sayıda sosyal yardım harcaması yapıldığını yazdı. Londra merkezli düşünce kuruluşu Chatham House’da kıdemli araştırmacı olan Galip Dalay da bu konuda, “Erdoğan peş peşe destek paketleri sunuyor. Bunlar kamu cüzdanı üzerinde ciddi baskı yaratacak. Fakat seçimleri kaybederse, bu durum başkasının sorunu olacak” dedi.

Kredi kuruluşu Fitch’in yöneticilerinden Paul Gamble ise “Bu politikaların sürdürülebilir görünmediği açık” yorumunu yaptı.

Haberde, iktidarın ‘Kur Korumalı Mevduat’ politikasının kısa vadede işe yaramış gibi göründüğü, bu süreçte turizm gelirlerinin yanı sıra Katar ve Rusya’dan sıcak para geldiği, Erdoğan’ın oy oranlarının da TL’deki değer kaybının yavaşladığı ağustos ayında yeniden yükselişe geçtiği belirtildi. Reuters’a konuşan bir bankacı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın döviz rezervlerindeki artış sonucunda, bazı yabancı yatırımcıların Türkiye piyasasına kısa vadeli girişler yapmaya başladığını da söyledi.

‘TL NORMAL DEĞERİNDEN YÜZDE 15 DAHA YÜKSEK’

Bununla birlikte, Washington merkezli Uluslararası Finans Enstitüsü Baş Ekonomisti Robin Brooks, TL’nin şu an normal değerinden yüzde 15 daha yüksek tutulduğunu söyleyerek, “Kredi teşvikleri, büyümeyi Türkiye’nin sürdürebileceğinden daha yüksekte tutuyor” dedi.

Zürih merkezli Vontobel şirketinde fon yöneticisi olan Sergey Goncharov ise “Erdoğan’ın politikalarının felaket getireceği” öngörülerinin gerçekleşmediği yorumu yaparak, Türkiye’nin geçen hafta uluslararası sermaye piyasalarından 2.75 milyar dolar borç almakta sorun yaşamadığını söyledi.

Reuters ajansı “Bu durum, muhalefetin zaferinin serbest piyasa politikalarına dönüş getirmesi halinde ilk etapta acı verici bir ekonomik gerileme ile karşılaşabilecek olan seçmenlerin tercihini karmaşık hale getiriyor” yorumunu yaptı. Goncharov da, mevcut ekonomi politikaları için “Bu istikrarsız ama dışına çıkması zor bir denge” dedi.

Artı Gerçek


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın