YORUMCUK:  TCMB yine enflasyon hedeflerini yükseltti – 2022

Merhaba,

TCMB  Başkanı Şahap Kavcıoğlu yılın 3cü Enflasyon Raporunu sundu, şimdi yorumunu yapıyor. Bendeniz FÖŞ, bu konuda zaman harcamaya hiç niyetli değilim. TCMB Başkanı bir ülkede en mantıklı ve ekonomi kuram ve pratiğine göre konuşması gereken resmi şahsiyet. Bizim başkan faizsiz bankacılık hayalinde. Başkan Erdoğan’ın hiç bir kuramsal ya da empirik temele dayanmayan “enflasyonu düşürmenin tek yolunun faizi düşürmek  olduğu” safsatasına kaloten inanmış, TCMB’nin biçare uzmanlarına bu görüşü doğrulatacak ne kadar gerekçe varsa, dolma gibi Enflasyon Raporu’na tıkın emri vermiş. Ortaya da KABAK dolması çıkmış.

Rapordan ehemmiyet arzeden tek paragraf şöyle:

“Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 65.2’ye yükseltti. Önceki raporda tahmin yüzde 60.4 düzeyindeydi.

2023 TAHMİNİ YÜZDE 22.3

merkez Bankası 2023 sonu tahminini yüzde 19.2’den yüzde 22.3’e çıkardı. 2024 tahmini ise yüzde 8.8 olarak belirlendi”. (Cumhuriyet)

Bunlar hayalden ibaret.  Onlarca kuruluşun raporunu okudum, 2023 sonu için %35’in altında enflasyon tahmini görmedim.

Benim 2023 enflasyon tahminim EN AZ %50.  Eğer BDDK ve TCMB’in bankalara dayattığı akla zarar kurallar yüzünden mevduat sahibi yine dövize kaçarsa, ya da Erdoğan-Putin dostluğu “fazla sıkı-fıkı olup” ABD-AB’den yaptırımlara neden olursa, yeni bir 21 Aralık 2021 vakası yaşarız. O zaman hiperenflasyona gideriz.

 

 

FÖŞünüz


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın