ABD perakende satışları son 11 ayın en düşüğünde tahminlerin de altında – 2022

Merhaba,

ABD perakende satışları Kasım ayında yaklaşık son bir yılın en büyük düşüşünü gösterdi ve Amerikalıların mal talebinde bir miktar ılımlaşma olduğunu gösteren bir dizi makroekononmik veriye eklendi.

Ticaret Bakanlığı verileri Perşembe günü, genel perakende alımlar değerinin Ekim ayında %1,3 yükseldikten sonra geçen ay %0,6 düştüğünü gösterdi. Benzin ve otomobil hariç perakende satışlar %0,2 düştü. Rakamlar enflasyona göre ayarlanmıyor.

Bloomberg’in ekonomistlerle yaptığı anketteki medyan tahmin, toplam perakende satışlarda %0,2’lik bir düşüş yönündeydi.

Rapora göre, motorlu taşıtlar, elektronik, mobilya ve yapı malzemeleri mağazaları da dahil olmak üzere 13 perakende kategorisinden dokuzu geçen ay düştü. Benzin istasyonlarındaki satışların değeri, pompa fiyatlarının düşmesiyle %0,1 azaldı.

Rapordaki tek hizmet sektörü kategorisi olan restoran ve barlardaki satışlar, Kasım ayında %0,9 artarak üst üste dördüncü artışı yansıttı.

Rapor, yüksek enflasyonun yanı sıra hizmetlere yönelik tercihlerde bir kayma olduğu için mallara yönelik tüketici talebinde bir miktar ivme kaybı olduğunu gösteriyor. Artan ücretler ve pandemi dönemi tasarrufları alışveriş yapanları desteklemeye yardımcı olurken, Amerikalılar sıkışmayı hissetmeye başlıyor – tasarruf oranı rekor düşük ve kredi kartı bakiyeleri arttı.

Bloomberg Economics’e göre “Şaşırtıcı derecede zayıf bir perakende verisi, Fed’in faiz artırımlarının etkili olmaya başladığını gösteriyor. Powell’ın 13-14 Aralık toplantısında Fed’in faiz oranlarını yükseltmeyi bitirmediğinin sinyalini vermesiyle ve tüketicilerin harcamalarını büyük ölçüde perakende satış raporunda yer almayan mallardan hizmetlere kaydırmasıyla birlikte, zayıflık yeni yılda da devam edebilir.”


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın