Almanya enflasyonu yavaşladı, ECB’den faiz artış beklentisi yumuşadı – 2022

Merhaba,

İspanya ve Belçika’nın ardından Almanya’dan gelen son enflasyon verisi de daha yavaş enflasyona işaret etti ve Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırımlarının hızını hafifleteceği beklentisini artırdı.

İstatistik ofisi Salı günü yaptığı açıklamada, Avrupa’nın en büyük ekonomisindeki tüketici fiyatlarının, Ekim ayındaki %11,6’lık yıllık seviyeden Kasımda beklentiler dahilinde %11,3’e yavaşladığını gösterdi. Daha da önemlisi yavaşlama enerji maliyetleri de dahil olmak üzere sektörlere yayılmış durumda.

İspanya’da enflasyon dördüncü ay üst üste azaldı ve elektrik ve yakıt maliyetlerindeki düşüşlerin etkisiyle yavaşlama beklenenden daha fazlaydı. Belçika’da ise manşet enflasyon yavaşlayarak %10,6’ya geriledi.

19 ülkeden oluşan Euro Bölgesi’nin enflasyon verileri Çarşamba günü açıklanacak ve ekonomistler de bir, bir buçuk yıldır ilk kez hafif bir ılımlılık öngörüyor. ECB yetkilileri borçlanma maliyetlerinde üçüncü bir üst üste 75 baz puanlık artışı veya olası bir durgunluktan önce daha küçük bir yarım puanlık hareketi tarttıkları için bu okuma çok önemli olacak.

Bazı yetkililer, Ekim ayında zaten daha mütevazı bir artışı tercih ettiler ve fiyat artışı geri çekiliyor gibi görünüyorsa sesleri bir sonraki toplantıda daha da yükselebilir.

Diğerleri daha az ikna olmuş görünüyor. ECB Başkanı Christine Lagarde Pazartesi günü yaptığı açıklamada, rekor avro bölgesi fiyat artışlarının zirveye ulaşması durumunda “şaşıracağını” söylerken, İcra Kurulu üyesi Isabel Schnabel geçtiğimiz günlerde faiz artışlarını yavaşlatmak için çok erken olabileceğini söyledi.

Bloomberg Economics’e göre “Manşet enflasyonda düşüş, ECB için hoş bir haber olacak. Bununla birlikte, enerji ve paket tatillerin ötesinde, altta yatan tablo sürekli yüksek fiyat baskıları olarak devam ediyor.”

Manşet enflasyonun soğuması, yetkililerin bir dönüm noktasına ulaşılıp ulaşılmadığını belirlemede çekirdek göstergeye daha fazla önem vermelerine neden olabilir. ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos Salı günü yaptığı açıklamada, temel göstergenin “takip etmeye devam etmemiz gereken sinyal” olduğunu söyledi.


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın