Basketbolda Devre Arası Kaç Dakika Sürer 2022

Popüler olarak dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından takip edilen basketbol müsabakaları, önceden belirlenmiş kurallar çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Kurallar genelinde oyun süresi, sporcuların saha içerisindeki hareketleri ve atışları olmak üzere birçok konu belirli maddeler üzerinden ilerlenmektedir. Bu yazımızda da sizlere kurallar çerçevesinde basketbolda devre arası kaç dakika sürer sorusuna cevap vereceğiz, iyi okumalar dileriz.

Basketbolda Devre Arası Kaç Dakika Sürer

Basketbol müsabakaları 10’ar dakikalık totalde dört periyottan oluşmaktadır. Beraberlik gibi durumlarda uzatma periyodu oynanmaktadır. Bu periyotlar arasında ikinci ve üçüncüsünde 15 dakikalık genel bir ara verilir. Bunun dışında oyuncuların dinlenmesi ve taktik plan yapmalarını sağlamak amacıyla her takım; ilk üç ve uzatma periyotunda 2’şer dakikalık bir adet, dördüncü periyotta da yine 2’şer dakikalık iki mola hakkına sahiptir.

Bu bağlamda totalde takımların 3 mola hakkı vardır. Tüm bu mola haklarının kullanıldığını varsayarsak toplamda basketbolda 42 dakika devre arası sürmektedir.

Basketbolda Devre Arası Kaç Dakika Sürer 2022
Basketbolda Devre Arası Kaç Dakika Sürer 2022

Basketbolda Neden Mola Alınır

Basketbol oyunu genel manada vücut kondisyonuna dayanan ve güç gerektiren bir spordur. Basketbolcular müsabaka boyunca sürekli koşmak ve dahi oyunun ana ögesi olan topu sürmek zorundadırlar. Bu süreç onları yormaktadır. Öyle ki 2020 yılında yapılan müsabakaların ortalamaları alındığında bir basketbolcu 4 km’den fazla sahada koşmaktadır. Kısa zamanda bu kadar koşmak da bir insan için oldukça zordur. Bu nedenle molaların genelinde oyuncuların dinlenmesi amaçlanmaktadır.

Bir diğer neden de taktik plan yapılmasıdır. Taktik planlar, oyunun gidişatını belirleyen önemli kriterlerdir. Oyuncular aldıkları taktiğe göre daha efektif bir görüntü sergileyecekleri için müsabakayı kazanma oranları artacaktır. Burada koçun direktifleri oldukça önemlidir. Bu nedenle koç tarafından oyunculara yeni taktikler iletilmesi amacıyla mola talep edilmektedir.

Basketbolda Devre Arası Kaç Dakika Sürer 2022
Basketbolda Devre Arası Kaç Dakika Sürer 2022

 

İnceleyebilirsiniz: Basketbolda Profesyonellik Seviyesine Nasıl Gelinir?

Basketbolda Mola Nasıl Alınır

Oyuncularını dinlendirmek veyahut da taktik plan vermek amacıyla koçlar tarafından mola talep edilmektedir. Talep edilen bu anlar oyunun durduğu bir zamanda gerçekleştirilmektedir. Topun saha sınırından çıkması ya da herhangi bir takımın basket atması ile oyun duraksar. Bu zaman zarfında elinde hakkı olan koç mola talep edebilmektedir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın