CIA Direktörü Burns, Ankara’da Rus mevkidaşıyla görüştü – 2022

Merhaba,

Beyaz Saray, CIA Direktörü Willam Burns’ün Ankara’da Rus mevkidaşı ile bir araya geldiğini duyurdu. Görüşmede Ukrayna savaşı konusunda müzakere yapılmadığı, olası bir bir nükleer silah kullanımının sonuçlarının iletildiği aktardıldı.

Beyaz Saray, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Willam Burns’ün Ankara’da Rus Dış İstihbarat Servisi (SVR) Başkanı Sergey Narışkin ile bir araya geldiğini duyurdu.

Reuters’a konuşan Beyaz Saray yetkilisi Burns’ün Rus mevkidaşına “olası bir nükleer silah kullanımının sonuçlarını” ilettiğini söyleyerek Ukrayna savaşının durumuna dair bir görüşme olmadığını söyledi.

Adını açıklamayan yetkili “Burns herhangi bir müzakere gerçekleştirmiyor. Ukrayna’daki savaşın durumuyla ilgili bir müzakereyi ele almıyor” dedi.

Söz konusu görüşmeyi ilk olarak Rus Kommersant gazetesi duyurmuş, Kremlin’den yapılan açıklamada ‘Türkiye’de ABD ile temasta bulunulduğunu doğrulama veya yalanlama durumunda değiliz’ ifadesine yer verilmişti.

TÜRK İSTİHBARAT KAYNAKLARI DA GÖRÜŞMEYİ DOĞRULADI

Diğer yandan Türk istihbarat kaynakları da Anadolu Ajansı’na yaptıkları açıklamada görüşmeyi doğruladı.

İstihbarat kaynakları, AA’ya yaptıkları açıklamada, CIA Direktörü Bill Burns ve Rus Dış İstihbarat Servisi (SVR) Başkanı Sergey Narışkin görüşmesinin, MİT’in ev sahipliğinde Ankara’da gerçekleştiğini aktardı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyinden adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili de AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya ile özellikle nükleer risk ve stratejik istikrara yönelik risklerin yönetilmesi konusunda Rusya ile iletişim kanallarının açık olduğunu belirtti.

Yetkili, “Bu çabalar kapsamında Burns, bugün Ankara’da Rus istihbarat mevkidaşıyla bir araya gelecek. Hiçbir şekilde bir müzakere olmayacaktır. Burns, Ukrayna savaşının çözümünü görüşmeyecek. Burns, Rusya’nın nükleer silah kullanmasının sonuçları ve stratejik istikrarda gerginliğin tırmanmasına yönelik mesaj iletecektir” bilgisini paylaştı.

Açıklamada, Burns’ün Rusya’da “haksız” yere tutuklu Amerikan vatandaşları mevzusunu da dile getireceği aktarılarak, “Bu görüşme konusunda Ukrayna’ya bilgi verdik. Biz, temel prensibimize sıkı sıkıya bağlıyız: Ukrayna olmadan, Ukrayna hakkında hiçbir şey olmaz” ifadesi kullanıldı.

Artı Gerçek


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın