İndeks Bilgisayar (INDES TI) için AL önerisi – 2022

Merhaba,

AL – Hedef Fiyat: 35,50 TL

İndeks Bilgisayar (INDES) hissesini 35,50 TL (12-ay) hedef fiyat ve AL önerisi ile Araştırma kapsamımıza dahil ediyoruz. Hedef fiyatımız %77 getiri potansiyeline işaret ediyor. Şirket’i i) sektördeki lider konumu ii) iş, eğitim ve eğlence kulvarlarındaki artan dijitalleşme ihtiyacı iii) gelişmiş dağıtım ağına sahip olması iv) farklı teknoloji ürünleri alanlarında faaliyet gösteren 6 adet bağlı ortaklığı bulunması v) sıkı alacak politikası ve ihtiyatlı stok yönetimi vi) güçlü net nakit yapısı ve vii) düzenli temettü ödeme alışkanlığı dolayısıyla beğeniyoruz.

Yılbaşından bu yana endeksin %25 üzerinde performans sergileyen hisse, 2023 tahminlerimize göre 5,0x F/K ve 3,2x FD/FAVÖK çarpanlarıyla işlem görüyor.

 

■ 1989 yılında “Türkiye’nin Bilişim Kaynağı” olma vizyonuyla kurulan İndeks Bilgisayar, bilgi ve iletişim teknolojileri alanında kusursuz hizmet anlayışıyla faaliyet gösteren, Türkiye’nin lider bilişim teknolojileri distribütörüdür. İndeks Bilgisayar; güçlü yönetim kadrosu, dünyanın lider teknoloji markalarıyla kuvvetli ilişkileri, çok geniş ve katma değerli ürün portföyü, sağlam lojistik ve finansal yapısı ile sektörde 22 yıldır açık ara liderliğini koruyor. İndeks; Apple, HP, Lenovo, Oppo, OnePlus, Canon, LG, Microsoft, Intel, Asus, Acer, Epson, Western Digital, Sandisk, Kingston, Panasonic ve Netatmo gibi dünyanın lider teknoloji markalarını 8000’i aşkın iş ortağı ile Türkiye’nin her noktasına ulaştırıyor.

 

Sektöründe lider pozisyonda

 

İndeks Bilgisayar, bilişim sektöründe her türlü bilişim ürünlerini yurt içi ve yurt dışından tedarik etmek suretiyle toptan ticaretini yapmaktadır. Sektöründe ilk kurulan firmalardan birisi olup, 33 yıldır faaliyetlerine devam etmektedir. 2000 yılından bu yana sektöründe liderliği sürdüren İndeks Bilgisayar, Türkiye Bilişim Teknolojileri Distribütörleri pazarından %30 civarında pay almaktadır. Sektöründe köklü oyunculardan biri olan ve kurumsal yapısı ile kurulduğu günden bu yana birçok ekonomik krizi atlatarak günümüze güçlenerek gelmiş İndeks Bilgisayar’ın gelecekte de sektöründe lider konumunu devam ettireceğini düşünüyoruz.

 

İş, eğitim ve eğlence kulvarlarındaki artan dijitalleşme ihtiyacı

 

Günümüzde iş, eğitim, eğlence kulvarlarındaki elektronik ürün talebi artarak devam etmektedir. Dijital dönüşümün hayatımızın her alanında yer almaya başlamasıyla birlikte özellikle akıllı telefon ve kişisel bilgisayarlar ürünleri istek olmaktan çıkıp ihtiyaç haline gelmiştir. E-ticaretin hızlı gelişimi bu büyümeye ivme katmaktadır.

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi verilerine göre, 2022 yılı ilk 6 ayı itibarıyla ülkemizde e-ticaret hacmi bir önceki yılın aynı dönemine göre %116’lık artışla 348 milyar TL olarak gerçekleşti. 2022 yılı ilk 6 ayında sipariş adetleri %38 artış ile 2 milyar 294 milyon adede yükseldi. Aynı dönemde e-ticaretin genel ticarete oranı ise %18,5 olarak gerçekleşti. Kişisel bilgisayar ve akıllı telefon pazarları da 2022 yılında büyümeye devam etti. Bu kapsamda, İndeks Bilgisayar’ın önümüzdeki yıllarda artan ve artmaya devam edeceğini değerlendirdiğimiz taleple birlikte sektör büyümesinden payını alacağını ve büyümesini devam ettireceğini düşünüyoruz.

 

 

 

Deniz Yatırım şirket raporudur

 

Diğer şirket ve hisse raporlarımızı görmek için  tıklayın


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın