SEDAT PEKER’İN İFŞASINDAKİ İSME BANKA İZNİ – 2022

Merhaba,

Bugün çıkan bir haber Tele1 haber merkezinin soru sormasıyla dikkatimi celb etti.

 

Birgün gazetesinin yaptığı ilk bakışta sıradan görünen bir haberdi. Özetle şöyleydi o haber: Resmi Gazete’de yayımlandı:

 

“BDDK izin verdi, yeni banka kuruldu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Q Yatırım Bankası’nın kurulmasına izin verdi. BDDK’nin kararı bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.”

https://www.birgun.net/haber/resmi-gazete-de-yayimlandi-bddk-izin-verdi-yeni-banka-kuruldu-406187

Zaman zaman böyle izinler verilir tabi. Her ne kadar banka izni öyle sıradan bir izin değil ise ve o iznin sahibine muazzam bir güç sağlayan bir şey ise de… Yani banka izni iktidarın yakın olduğu kişilere de ancak verilen bir imtiyaz olduğunu geçmişte sık görmüşüzdür.

Mesele Turgut Özal’ın geçmişte yakın olduğu kimi isimlere bol keseden dağıttığı kimi bankacılık izinleri, o bankaların daha sonra yaptığı çeşitli hortumlamalarla 2001 krizinin fitilini ateşleyerek ülkeyi milyarlarca dolar zarara uğrattığını belki şimdilerde pek az kişi hatırlar.

 

O nedenle bankacılık izinlerinin çok iyi düşünülerek, güçlü sermayeye ve ciddi bir mali ve ticari itibara sahip kişilere verilmesi gerekir. En azından dünyanın ciddi ülkelerinde bu böyledir.

 

O nedenle yeni bir banka izni ile karşılaştığımda ortaklarının kim olduğunu merak ederim. Haberdeki Q Yatırım Bankası’nın hâkim ortağı Ali Ercan imiş.

Finans ve bankacılık piyasasını bilen birkaç dostuma sordum kim bu kişi tanıyor musunuz diye. En azından onların arasında tanıyan çıkmadı. Allah, Allah! Banka lisansı verilecek kadar önemli ve muteber bir kişi nasıl tanınmazdı?

 

Üstelik izni alan grubun finans sektöründeki tek varlığı 50 milyon TL sermaye, 70 Milyon TL aktifim bulunan bir faktoring şirketi. Yani Bien Faktoring. O da yeni kurulmuş denebilecek bir şirket. Öyle ki Haziran 2022 ara dönem bağımsız denetim kurulu raporunda şöyle bir cümle geçmek zorunda:

 

“Sonuç olarak ara dönem finansal bilgilerin sınırlı denetimi, denetim şirketinin, bir bağımsız denetimde belirlenebilecek tüm önemli hususlara vakıf olabileceğine ilişkin bir güvence sağlamamaktadır. Bu sebeple bir bağımsız denetim görüşü bildirmemekteyiz.”

 

 

Eh o zaman burayı biraz daha deşmek elzem olmuştu ki bir başka finansçı dostum Google Hazretleri’ne sorup cevabını almış.

 

Bana da o cevabı sizlerle paylaşmak kaldı.

 

Ama isterseniz burada önce lafı ne sebeple olduğunu bilememekle birlikte sesi soluğu çıkamayan Sedat Peker’e bırakalım:

 

Çok da eski olmayan bir paylaşımı biliyorsunuz eski SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu hakkındaydı.

 

İşte o paylaşımın haberinden bir kesit:

 

Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun rüşvet karşılığı aldığı 100’e yakın mal varlığı var’

 

34-)Hani onur, şeref, adamlık? Doğru ya unutmuşum vatan elden gidiyor. Evet vatan elden gidiyor ancak sizin yüzünüzden elden gidiyor. Hırsızlık sizde,sapıklık sizde, her şey sizde. Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun rüşvet karşılığı aldığı 100’e yakın mal varlığı var. Bunların…

 

35-)…çoğunluğu Nedim Özbek ve Diyarbakırlı olarak bilinen Emin’in üzerinde ancak başka yakınlarının üzerine de yapmış. Başka yakınlarının üzerine yapmış olduğu mallar da var. Yüce devletimizin şerefli polislerine samimi ihbarımdır: Ali Fuat Taşkesenlioğlu 180 milyon dolarını…

 

36-)…Bahçelievlerdeki villasında ve Halkalıdaki bir apartmanda olan karşılıklı iki dairesinde saklamaktadır. Bu olaylar basına düşünce paraların büyük bit bölümünü taşıdı. Ancak bir bölümünün halen o evlerde olduğunu biliyoruz. Evlerin adresi baz istasyonu kayıtlarından…

 

37-)…çıkarılabilinir. Bu evlerde 4 tane büyük kasa bulacaksınız. Paralar o kasaların içinde. Daha önce bahsettiğim Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun oteli bitti. Otel İkitelli’de 5 yıldızlıdır. Otelin ismi QUA OTEL ancak o bölgede 2 tane QUA otel var onun da detayını birazdan…

 

38-)…yazacam. Otelin sahibi Ali Ercan görünüyor (Ercanlar Grup). ali fuatın SPK başkanı olduğu döneminde bu kişinin şirketi halka arz oldu. Bu halka Bu halka arzlar tartışmalı yani şaibeli halka arzlardı. Şirketin birinin ismi QUA GRANITE diğerinin ismi ise GEZİNOMİ dir. Bu şirketlere…

 

39-)…para yatıran küçük yatırımcılar şu ana kadar paralarının 2/3 sini kaybettiler. Belki onların içinden bir tanesi intihar etti. Belki her şeyini kaybedip sokağa düştü. Bu belkiler uzatılabilinir. İşte size Yüce dinimizi anlatıp, bir kalem oynatmayla milyonlarca milyarlarca…

 

40-)… Bu şirketlerin de büyük…

 

41-)…ortağı Ali Fuat’tır. Bir de bunlar çaldıkları paraları başkasının üzerine güvenerek nasıl yapıyorlar size onu da anlatayım. Bu din vatan sömürücüleri size onu da anlatayım. Bu din vatan sömürücüleri var ya bunlar bırak başkasına güvenmeyi kendi anasına babasına kendi çocuklarına bile güvenmezler. Kıymetli dostlarım…

 

42-)…sizlerin çoğunluğu bilmezsiniz. Hamili senet şeklinde düzenlenmiş şirket yapıları var. Mesela siz ticari sicilde o şirketi araştırırken sahibi olarak birini görürsünüz ancak o çoğunlukla çulsuzun tekidir. Ya da bir arkadaşına rica eder. Görünürde o vardır. Ancak…

 

43-)…şirketin hamili senetleri kimin cebindeyse şirketin sahibi odur. Şimdi geldik cehennemin kapılarının açılacağı bölüme. Ben SPK ile ilgili açıklamalar yapacam dediğimde (takriben 1.5 ay önce) Taşkesenlioğlu ve onların arkasındaki güç olan Serhat Albayrak bir karar alırlar.

 

44-)Bütün suçları Ünsal Ban’ın üzerine bırakacak şekilde karar alırlar. Zehra Taşkesenlioğlunun boşanma dilekçesini mahkemeye verdikten sonra bu dilekçeyi aynı anda süslü sülümana yollarlar.

https://haber.sol.org.tr/haber/sedat-pekerden-yeni-spk-paylasimlari-butun-sucu-unsal-banin-uzerine-atacaklar-346623

Şimdi bu “ifşadaki isimleri gördünüz değil mi? QUA Otel, Ali Ercan ve Gezinomi…

 

Özetle bunlar yeni izin verilen bankanın ortakları… İtibarlarına bir şey demiyorum. Finans sektöründe pek tanınmıyor olsalar da anlaşılan bazı hatırlı tanıdıkları onları iyi tanıyor.

 

Sedat Peker’in iddiasına bakılırsa kendisi ve kardeşi Zehra Hanım hakkında bir dizi şüphe çeken haber yapılmış bu eski SPK Başkanı’na el altından bir de banka mı hediye edildi şimdi?

 

Belki de Sedat Peker’in iddiaları doğru değildir elbette bu ihtimal de varit.

Nitekim bu şirketler de o zaman Peker’in iddialarına karşı bir açıklama yapmış. Aynen verelim:

 

 

“Bugün sosyal medyada yer alan birtakım haberler ile ilgili olarak siz değerli yatırımcılarımızı bilgilendirme ihtiyacı duyuyoruz.

 

Öncelikle, QUA Granite AŞ., 9 Nisan 2021 tarihinde 854.535 yatırımcı sayısı ile Borsa İstanbul (BİST) tarihindeki en yüksek yatırımcı sayısına ulaşan halka arzı gerçekleştirmiştir. Halka arzdan sağlanan fonlar ile kapasite artışına dönük yeni yatırımların hayata geçirileceği taahhüt edilmiş ve bu yatırımların büyük kısmı tamamlanarak faaliyete geçirilmiştir. Kalan yatırımlar ise 2022 sonuna kadar faaliyete alınacaktır.

 

Halka arz fiyatı 16,46 TL’den açılarak (şirketin tamamı kar payından %100 oranında bedelsiz sermaye artırımı yapması sebebiyle düzeltilmiş halka arz fiyatı 8,23 TL’ye karşılık gelmektedir) 26.08.2022 itibarıyla fiyatı 30,26 TL’ye yükselmiş olup, 1,5 yıllık sürede 3,7 kat değer artışı yaşanmıştır.

 

Öte yandan, sosyal medyada görseli paylaşılan QUA Hotel ile şirketimiz QUA Granite AŞ.’nin hiçbir bağı yoktur. Bahsi geçen otelin işletme hakkı, 11.05.2015 tarihinde, Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Ali Ercan’ın %51 oranında hissedarı olduğu başka bir şirket tarafından müteahhit şirket ve arsa sahiplerinden 20 yıllığına kiralanmış olup, 2017 yılında otelin işletmesi başka bir şirkete devredilmiştir. Aynı bölgede faaliyet gösteren ve isim benzerliği bulunan otelin ise gerek şirketimiz gerekse Yönetim Kurulu Başkanımız ile organik veya hukuki hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.”

 

İfşalar ve açıklamalar ekte. Peki bu arada seçime az zaman kala ve kamuoyunda bazen Sansür Yasası diye nitelenen “”Dezenformasyonla mücadele düzenlemesi” olarak bilinen Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un Meclis’ten geçişinin hemen ertesi günü ve Peker’in esrarengiz bir şekilde susturuluşunun hemen akabinde böyle bir banka izni size de bir, ee, nasıl desem bir “şey” gelmedi mi yani?

 

(“Sansür Yasası”ndan sonra daha hala haber yapmakta ısrar edecek meslektaşlara haber yazma teknikleri örneği )


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın