TCMB Ocak Beklenti Anketi:  Dolar/TL kuru yıl sonunda 23,43 olacak-ANALİZ – 2022

Merhaba,

 

TCMB her ay reel sektör ve finans uzmanları arasında derlediği ekonomik beklentiler anketinin Ocak sayısını Cuma günü yayınladı. TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre, yıl sonu Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki (TÜFE) artış beklentisi yüzde 32,46 oldu.  Anket sonuçları, Erdoğan’ın yeniden seçilmesi halinde 2023-2024 cari açık finasmanının başedilmesi zor sorun haline geleceğini anımsatıyor.

Merkez Bankası, reel ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 41 katılımcıyla gerçekleştirdiği ocak ayına ilişkin Piyasa Katılımcıları Anketi’ni yayımladı.

Geçen ay yüzde 3,39 olan ocak ayı enflasyon artışı beklentisi, bu anket döneminde yüzde 2,65’e geriledi. Yıl sonu enflasyon artış beklentisi de yüzde 32,46 oldu.

 

Enflasyondaki artış beklentileri 12 ay sonrası için yüzde 34,92’den 30,44’e, 24 ay sonrası için yüzde 20,56’dan 17,18’e düştü.

YIL SONU DOLAR BEKLENTİSİ YÜKSELDİ

 

Katılımcıların yıl sonu dolar/TL beklentisi 23,12 olurken, 12 ay sonrası dolar/TL beklentisi 22,77’den 23,43’e yükseldi.

 

Bir önceki anket döneminde 30,6 milyar dolar olan yıl sonu cari işlemler açığı beklentisi, bu dönemde 30,7 milyar dolara çıktı. Gelecek yıl için cari işlemler açığı beklentisi ise 23,6 milyar dolar oldu.

 

FAİZ YENİDEN YÜKSELTİLECEK ÖNGÖRÜSÜ

 

Cari yıl için Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) artış beklentisi yüzde 4,1, gelecek yıl için de yüzde 4,3 oldu.

 

Merkez Bankası’nın politika faizine ilişkin cari ay sonu ve 3 ay sonrasına yönelik beklentiler de yüzde 9 olarak belirlendi. 12 ay sonrası için politika faizi beklentisi ise yüzde 13,65 düzeyinde oluştu.

 

YORUM:  KATILIMCILAR DÜŞEN ENFLASYON HİKAYESİNİ YUTTU, DÖVİZ KURUNUN KONTROL EDİLEBİLECEĞİNE İNANMIYOR

Anket sonuçları, katılımcıların en azından TUIK enflasyonunun yıl boyunca düşeceğini ve 2023 sonunda 2022 seviyesinin yarısına gerileyeceğine inandığını gösteriyor. Ancak, TCMB’nin döviz kurunu halihazırdaki düzey olan (dolar/TL) 18.78’de sabit tutacağına inanç çok düşük.

 

Ek olarak, büyüme beklentileri hafif yükselirken, %4.1’le hala Dünya Bankası tahminin oldukça üstünde.  Siyasi açıdan %4 civarında büyüme ile seçim kazanmak mümkün, ama pek de kolay değil. Hükümet en az %5 GSYİH büyümesi hedefliyor.

2022 sonunda takriben $50 milyardan 2023 sonunda $37 milyara gerilemesi beklenen cari açık finansmanı da TCMB’ye büyük zorluklar yaşatacak. Halihazırda, cair açık Rusya ve Arap ülkelerinden gelen, Erdoğan’ın seçilmesine destek fonları ile finanse ediliyor.  En büyük katkı Rusya’nın BOTAŞ’ın $20 milyar doğal gaz borcunu ötelemesi. İşte en büyk sorun da bu, enerji yaptırımlarından gittikçe daha derin yara alan Rus bütçesinin bu ödemeleri 2023 ötesine erteleme imkanı kalmayabilir. Bu durumda, Türkiye 2023-2024 kışında hem normal doğal gaz faturasını ödeyecek, hem de birikmiş borçları. Ama nasıl?

Erdoğan’ın yeniden seçilmesi halinde Türkiye Eurobond ihraç etmekte dahi zorlanacak. Halen, Eurobond ihraçları Katar desteği ve Gelişmekte Olan Piyasalarda yıl boyunca sürmesi çok zor bir FX devlet tahvili iştahı ile mümkün oluyor.

Erdoğan’ın yeniden seçim kazanması ve enflasyon ve cair açığı artırıcı ekonomi politikasını sürdürmesi halinde, Türkiye Eurobond ihraç etmekte zorlanacak, buna karşın yıllık $12 milyar civarında itfalar sürecek.


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın