Ekrem İmamoğlu’na ikinci dava mı geliyor? – 2022

Merhaba,

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, İBB’yle ilgili terör soruşturmasını hatırlatarak “Yine iddialarına göre ikinci müfettiş 105 belediye çalışanını terörle iltisaklı bulduğunu belirten rapor vermiş” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na YSK üyelerine hakaret iddiasıyla açılan davada 2 yıl 7 ay 15 gün hapis ve siyasi yasak kararı verilmişti. Bu karar tartışılırken, Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, ikinci bir dava ihtimalinin olduğunu yazdı.

İçişleri Bakanlığı, 2021 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) çalışan yüzlerce personelin “terör örgütleri ile iltisaklı veya irtibatlı olduğu yönündeki ihbar ve tespitler üzerine” özel teftiş başlatıldığını duyurmuştu. Bu soruşturma henüz sonuçlanmazken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada “Eğer bir teröre karışma durumu varsa mahkeme soruşturmayı açtığı andan itibaren Bakanlık, kayyum atama yetkisine sahiptir” demişti.

Sarıkaya’nın yazısına göre Ankara dün CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile İmamoğlu arasındaki görüşme trafiğinde bu konu da gündeme geldi. Sarıkaya’nın yazısında aktardığı bilgiler şöyle:

“Ankara’da yaklaşık üç saat kadar süren görüşme trafiği içinde Kılıçdaroğlu ile İmamoğlu Cumhurbaşkanlığı adaylık konusunu hiç konuştu mu?

Yakın çevrelerine aktardığına göre bu konu hiç ele alınmamış, daha çok dava ve gelebilecek soruşturma, kovuşturma ve mahkeme süreçleri üzerinde durulmuş.

Özelikle de yeni bir davanın yolda olduğu konusu üzerinde yoğunlaşılmış.

Anlattıklarına göre İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun uzun süre önce dile getirdiği, “belediye kadroları içinde terör ile iltisaklı kişilerin olduğuna” dönük iddiası üzerinden Büyükşehir Belediyesi bir soruşturma geçirmişti.

Ancak herhangi bir olguya rastlanmadığı belirtilmişti. Ancak yakın zamanda ikinci bir müfettiş görevlendirilmiş ve Büyükşehir’de yeni bir inceleme başlatılmış.

Yine iddialarına göre ikinci müfettiş 105 belediye çalışanını terörle iltisaklı bulduğunu belirten rapor vermiş.

Üzerinde durdukları böyle bir sürecin başlaması halinde İmamoğlu’nun terör örgütleriyle iltisaklı kişileri işe alıp, onlara destek olduğu gerekçesiyle hakkında soruşturma ve kovuşturma başlatılıp görevinden açığa alınması.

Bunun Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde olma ihtimali üzerinde de durulmuş. Hukukçular, “Ahmak…” sözünün kanun gereği belediyedeki göreviyle alakalı olmadığı için İçişleri Bakanı’nın açığa alma yetkisinin bulunmadığını anımsatmış. Ancak terör ile ilgili konularda Bakanlık yetkisinin bulunduğuna vurgu yapmış. Buna karşı nasıl bir siyasi taktik geliştirmeleri gerektiği üzerinde durulmuş.

Beklenti 6’lı Masa ile de bağlantılı kalarak bu tür gelişmelere karşı kamuoyu oluşumunu sağlamak.”

Yazının tamamı burada.


Umuyoruz ilginizi çeken, güzel bir içerik sunabilmişizdir.

İçeriğimizi oylayın post

Yorum yapın